Toksik ilişki, sağlıklı bir ilişkinin aksine kişiye zarar veren ve vazgeçilemeyen ilişkilerdir. Bazı ilişkiler kişiye olumlu hisler ve psikolojik refah katarken bazı ilişkilerde bunun tam tersi görülebilir. Toksik ilişkiler de kişiyi yıpratan ve yoran ilişkilerdir. Gündelik yaşantımızda daha fazla duymaya başladığımız bu terimi sizler için biraz daha açıklayacağız.

Toksik İlişki Nasıl Anlaşılır?

Aslında her ilişki kendine özel dinamiklere sahiptir. Her ilişkinin kendine özel davranış şekilleri, sözcükleri ve problemlere yaklaşımı farklı olabilir. Ancak toksik ilişkilerde belirli kalıplar vardır. Bunlardan bazıları şu şekildedir:

  • Davranışlarınız kontrol altındadır. Kendinizi değersiz ve her durumda manipüle edildiğinizi düşünürsünüz. Manipülasyon, bu ilişkilerde çok fazladır. Dolayısıyla bu gidişata engel olmak istediğinizde “ben seni sevdiğim, değer verdiğim için söylüyorum” benzeri bir cümleyle karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Empati yoktur. İlişkide her zaman karşı tarafın dediği olur. Onun ihtiyaçlarına hizmet edersiniz.
  • Toksik ilişki çatışma arar. Bu psikolojik savaşlar sizin özgüveninizi yitirdiğiniz ana kadar devam eder.
  • Toksik insanlar aslında tek kişiliktir. Buna bağlı olarak karşı tarafın hayatında olup olmadığınızı sorgularsınız. Bu sorgulama sonucunda cevabınız muhtemel olasılıkla hayır’dır.

Bu gibi toksik ilişki belirtilerini kendi ilişkinizde de deneyimliyorsanız aklınıza gelen bir diğer soru “bu ilişkiden nasıl kurtulurum?” olur.

Toksik İlişkiden Kurtulma

Size zarar veren bir toksik ilişkiden kurtulmak istediyseniz en önemli adımı atmışsınızdır. Çünkü bu ilişkinin devam etmesi için en önemli dinamik manipülasyondur. Bir manipülasyonun etkisindeyken bu düşünceye sahip olabildiyseniz önemli bir adım atmışsınızdır.

Bu isteğinizi karşı tarafa belirttiğinizde alacağınız cevap “ben bu ilişki için emek verdim” benzeri yanıtlarken bu isteği ilk kendinize söylediğinizde daha ağır cevaplarla yüzleşebilirsiniz. Özellikle toplum baskısının etkisinde kalıp bu toksik ilişkiye devam eden insan sayısı azımsanamayacak kadar çoktur.

Bu konuda size en çok yardımcı olacak davranış kendinize karşı dürüst olmanız olacaktır. Evet, bu ilişki için çok emek vermiş olabilirsiniz. Hâlâ umudunuzu sürdürmek isteyebilirsiniz. Ancak geçmişe dönüp baktığınızda sizce buna değdi mi? Sadece karşı tarafın ihtiyaçlarına hizmet ederek kendinizi yormaktan sıkıldığınız için şu anda bu düşüncede değil misiniz?

Son olarak size en yararlı olacak yöntem profesyonellerden destek almak olacaktır. Bunun için bizimle iletişime geçin.