Sosyal fobi, adından da anlaşılacağı üzere kişinin sosyal çevresinde kendini özgüvensiz hissetmesidir. Buna bağlı olarak kişi sosyal ortamda sürekli kendini küçük düşürülecek, alay edilecek veya aşağılanacak ve yargılanacak hisseder. Bu yoğun kaygı sonucu sosyal fobi gelişir. Buna örnek olarak özellikle çocuklarda sık rastlanılan bir durumu tanımlayabiliriz. Öğretmen bir soru sorduğunda ayağa kalkarken bile çevresinin onunla alay edeceğinden büyük kaygı duyar.

Sosyal Anksiyete Bozukluğu Neden Olur?

Sosyal fobi nasıl oluşur veya nedenleri nelerdir diye de sıkça sorulur. Biyolojik, çevresel veya psikolojik birçok etken nedeniyle sosyal fobi oluşabilir. Bu nedenlerin başında ise genelde bir travmatik olay vardır. Daha önce topluluk içinde kötü bir olay yaşayan bir bireyde sosyal fobi oluşması olasıdır.

Biyolojik bir şekilde sosyal anksiyete bozukluğu oluşması da görülebilir. Bunun temel kaynağı ise beyinde sinir hücrelerinin iletişim kurmasını sağlayan seratonin salınımıdır. Seratoninin dengesiz bir şekilde salınımı sonucu farklı psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir.

Çevresel etkenler de bireylerde birçok psikolojik rahatsızlık oluşumunun sebeplerinden biridir. Buna bağlı olarak korumacı ailelerde büyüyen çocuklarda sosyal anksiyetenin görülmesi diğer ailelerde büyüyen çocuklara göre daha fazladır. Aile, bir bireyin içinde bulunduğu ilk sosyal çevredir. Dolayısıyla burada sorunlar yaşayan bireylerin ilerideki sosyal hayatında sorun yaşaması muhtemel bir olasılıktır.

Sosyal Fobiyi Nasıl Yenerim?

Sosyal anksiyete son bulunca kişinin yaşam kalitesi oldukça yükselecektir. Tedavi ise en yaygın yöntem psikoterapidir. Bu tedavide önce sosyal fobiye neden olan etken belirlenir. Sonrasında ise kişinin bu sorunu yenmesi için destek verilir.

Bir diğer yöntemse ilaç tedavisidir. İlaçlar sayesinde anksiyetenin yani kaygının azalması sağlanır. Seratonin salınımı dengelenip sonuç izlenir. 10 hafta düzenli kullanım sonunda gelişim izlenir. Etkili olduğu görülürse tedavi 9 ila 12 ay daha devam eder.

Sosyal Fobinin En Sık Görüldü Durumlar

Sosyal fobim olduğunu nasıl anlarım, diyorsanız bu durumlar için birkaç örnek vermek mümkündür. Sosyal anksiyete bozukluğunun en çok görüldüğü durumlardan bazılar şunlardır:

  • Yabancı biriyle tanışma veya tanıştırılma
  • Yabancı insanların önünde yazı yazma
  • Sosyal bir ortamda konuşmacı olma
  • Halka açık (umumi) tuvaletleri kullanma
  • Halka açık restoran gibi yerlerde yemek yeme
  • İzlenme
  • Misafir olma veya gelen misafiri kabul etme
  • Karşı cinsle tanışma, ilişki kurma