Sevgi bombardımanı, bir tür duygusal şiddettir. Duygusal şiddetler fiziksel bir etkiyle doğrudan gözlemlenemediği için fark edilmesi de zordur. Özellikle birçok duygusal şiddet türü toplum tarafından normalleştirilmiş olduğundan yadırganmıyor.

Love Bombing diye bilinen ve sevgi bombardımanı şeklinde dilimize geçen bu manipülasyon tekniği ise oldukça yaygındır. Sevgi bombardımanı kişiye önce harika bir ilişki içinde olduğu inandırılıp sonra tam tersini yaşatmakla açıklanabilir.

Sevgi Bombardımanında Olduğumu Nasıl Anlarım?

İlişki başında verilen aşırı vaatler, hediyeler, güzel sözler ve aşırı ilginin yerine kaba davranışlar, alaycı ifadeler ve ilgisizlik geldiğinde bu yaşadığınızın bir aşk bombardımanı olduğunu anlayabilirsiniz. Kısacası ilişkinin başında anlayabileceğiniz bir durum değildir. Yalnızca devamında neyin içinde olduğunuzu anlayabilirsiniz.

Etkisi Nedir?

Evet, bir fiziksel şiddet olmadığı için gözle görülür hasar bırakmayabilir. Ancak iç dünyanızda kalıcı hasarlar bırakabilir. Kişinin kendine ve çevresi güveni azalır, kendini yetersiz ve değersiz hisseder ve yaşanan kötü olaylarda her zaman kendini suçlu hisseder.

Süreç Nasıl İşler?

Psikolog Dale Archer, sevgi bombardımanının süreçlerini şu şekilde sıralar:

  • İdealleşme
  • Değer Düşürme
  • Atma
  • Ve Tekrarlama

Bu davranışta aslında suçlu da bilinçli değildir. Karşısındaki kişiyi elde etmek için verdiği sevgiyi abartır. Sonuç olarak güvenli bir ilişkide olduğunu anladığında tipik değişmeler söz konusu olur ve manipülatif hâle gelir.

Sevgi Bombardımanı Sonrasında Hayatıma Devam Edebilir miyim?

Tabii ki çok yıpratıcı bir olay olduğunu belirtmiştik. Ancak her sorunda olduğu gibi bu sorun da çözümsüz değildir. Bu durum sonrasında hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam etmek için yapabileceğiniz şeyler var. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Öncelikle ilişkinin başında ayağınızın yerden kesilmesine izin vermeyin. Ayaklarınızı sağlam basın.
  • İlişkinin henüz başında bu kadar aşırı bir sevgi geliyorsa dikkatli olmalısınız. İlişkide sevgi, saygı ve romantizm gibi duygular bir anda oluşuyor gibi görünse de belirli bir sürece yayılmıştır.
  • Ne kadar değerli olduğunuzu siz belirlemelisiniz. Karşınızdaki kişi sizden bu değeri alıp veriyorsa buna engel olmalısınız.
  • Bir love bombinge maruz kalıyorsanız ama toplum tarafından normalleştirildiği için siz de normal karşılamaya çalışıyorsanız mutlaka profesyonel bir destek almaktan kaçınmayın.