Narsist olmanın bir ilişkiye etkisini öğrenmek için öncelikle narsizm nedir, bunu bilmek gerekir. Bunun için adını aldığı Narkissos’un hikayesini okuyalım.

Narkissos’un Hikâyesi

Narkissos, Yunan mitolojisinde yakışıklı bir avcıdır. Ekho ise ona aşık olan sayısız erkeğin duygularını karşılıksız bırakan bir peri kızıdır. Bir gün Ekho dere kenarında Narkissos ile karşılaşır ve ona aşık olur. Narkissos ise Ekho’ya karşılık vermez ve oradan uzaklaşır.
Aşkının karşılıksız kalmasın üzülen Ekho en sonunda kayaya, güzel sesi ise eko dediğimiz yankılara dönüşür. Tanrılar Ekho’nun ölümüne üzülürken Narkissos’u ise düşman olarak görür. Bir de Narkissos’a bir ders vermek isterler.
Bir gün avdan yorulan Narkissos dere kenarına gelir. Derenin suyunda kendi yansımasını gören Narkissos bu güzelliğine resmen aşık olur. Hiç kimsede görmediği bu güzellik karşısında orada donup kalır. Günlerce o dere kenarında gözlerini yansımasından alamaz. Bu şekilde burada hayatını kaybeder. Bu derede ise nergis çiçeği açar.

Narsizm ve Narsist Nedir?

Narsizm kelimesi Narkissos’tan türemiştir. Narsizm görülen kişilere de narsist veya narsistik denir. Narsistik kişiler tüm ilginin kendilerinde olmasını isterler. Narsist insanlar kendilerini diğer insanların üstünde görürler. Her zaman taktir edilmeyi, haklı görülmeyi istemekle birlikte diğer insanların ihtayaçlarıyla da ilgilenmezler.

Aslında çevremiz tarafından değer görülmeyi istemek, haklı olmayı istemek veya özel hissetmeyi istemek hepimiz için geçerli olabilir. Çünkü bu özgüvenimizi artıran faktörlerdendir. Ancak bu isteklerin sürekliliği ve şiddeti olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu rahatsızlık daha yüksek düzeylere ulaştığında aile ve iş ilişkilerine de ciddi boyutlarda zarar verebilir.

Eşinizin veya Sevgilinizin Narsistik Olması

Eğer ilişki kurduğunuz kişi narsistik özellikler taşıyorsa ne yapmalısınız? Bu ilişkiyi yürütmek sizin için zorlayıcı olabilir. Hatta kendinizi değersiz hissetmenize neden olabilir. Sizin hisleriniz ve düşünceleriniz size özel olmalıdır. Partnerinizin bu sınırı aşmasına müdahale etmelisiniz. İlişki içinde kendinizi özgür hissedebileceğiniz sınırların olması önemlidir. Bunun için Evlilikte Kişisel Sınır yazımızı okuyabilirsiniz.

Partnerinizin sizi çok yorduğunu hissediyorsanız yardım almaktan çekinmeyin. Bunun için çevrenizdeki insanlarla konuşmayı da seçebilirsiniz. Ancak ilişki konusunda uzmanlara danışmanız hem sizin hem partnerinizin hem de ilişkinizin sağlığı için daha sağlam bir adım olabilir.