Depresyon rahatsızlığını hemen hemen herkes hayatının bir döneminde yaşamıştır. Bu dönemlerde kişiler uyuşuk, üzgün ve asosyal tavırlar sergiler. Aslında genel hayatın akışına bağlı olarak normal bir tepki olan depresyon, gösterdiği etkiye bağlı olarak gruplara ayrılmıştır. Bunlardan en yaygın olan türler; major depresyon, melankolik depresyon, psikotik depresyon, doğum sonrası depresyon, mevsimsel depresyondur. Bu depresyonların türü görülen semptomlarla yani belirtilerle belirlenir.

Depresyona Yol Açan Durumlar Nelerdir?

İş ve okulda yaşanan başarısızlık, sevilen birinin ölümü, yaşa bağlı veya hayatta başarısız olma hissi depresyona yol açan durumların başlarında gelir. Bu gibi durumlar karşısında yaşanan depresyon başta normaldir. Ancak ilerleyen dönemde depresyonun orantısız olması veya uzun sürmesi, depresyonun ağırlaştığını ve anormalleştiğini gösterir. İşte bu ağır depresyonlardan biri de melankolik depresyon adıyla karşımıza çıkıyor.

Melankolik Depresyon Nedir?

Melankoli, çok üzgün ve umutsuz olma anlamı taşırken; dilimizde melankolik, ruh hali umutsuz olan bireyleri tasvir etmek için kullanılır. Buna bağlı olarak melankolik depresyon, kişinin mutsuz, umutsuz ve aciz hissettirir. Bunun yanında kişi kendine zarar vermek isteyebilir ve çok sık ağlar.

Melankolik Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak depresyonla benzer belirtiler gösterse de daha ağır seyreder. Depresyon belirtileri 4 grupta incelenir; duygusal,bilişsel, fiziksel ve güdüsel. Bir kişi depresyonu ne kadar şiddetli yaşarsa bu belirtiler de o kadar çok görünür. Melankolik depresyonu ayrıcalıklı kılan ise aşırı mutsuzluk hissidir. Hatta melankolik depresyonun belirtileri arasında neşe ve mutluluk gibi hislerin de yitirilmesi yer alır.

Melankolik Depresyon Tanısı Nasıl Konur?

Bir kişiye bu tanıyı koymak için major depresyon belirtilerini göstermesi beklenir. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İntihar düşüncesi
  • Zevk ve haz eksikliği
  • Uykuda bozukluk
  • Konsantrasyon zorluğu
  • Hüzün ve keder duygularının kalıcı olarak seyretmesi

Melankolik Depresyon Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavisi olmayan bir hastalık değildir ancak bu tedavi süreci uzun olabilir. Genelde tedavinin bir parçası olarak ilaç kullanılır. Bir diğer tedavi yöntemi ise psikoterapidir. Psikoterapi, ilaç tedavisiyle birlikte etkili sonuçlar vermektedir. Bu tedavilerse hastadan hastaya değişiklik gösterebilmektedir.

Melankolik depresyon sebebiyle hayatında olumsuz etkiler gören insanlar mutlaka profesyonel bir uzmandan destek almalıdır. Ayrıca melankolik etkiden çıkmak için hayat tarzında da değişiklik yapması önemlidir. Bu değişikliklerden bazıları şunlar olabilir:

  • Düzenli spor yapmak
  • Programlı uyku
  • Sağlıklık beslenmek
  • Meditasyon yapmak
  • Çevresiyle sosyal aktiviteler gerçekleştirmek