Çocuklarda sık rastlanan sorunlardan olan hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği ebeveynler için de bir sorundur. Bu çocuklar maalesef potansiyellerine ulaşamamakla birlikte unutkanlık ve dalgınlık çok rahat bir şekilde gözlemlenebilmektedir. Biz de bu sorunu sizin için detaylıca anlatmaya çalıştık.

Nasıl Tanı Konur?

Aslında her çocuktan aşırı dikkatli ya da aşırı sakin olmasını beklemeyiz ancak bu sorunu yaşayan çocukların da asıl sorunu hareketliliklerinin ve dikkat dağınıklığının aşırı oluşudur. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu için yaygın olan belirtiler vardır. Bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Oyuncaklarını sık kaybederler.
  • Başladıkları işi bitiremezler.
  • Gün içinde çok fazla şeyi unuturlar.
  • Oyunlarında sakin kalamazlar.
  • Devamlı ve aşırı hareketleriyle çok fazla dikkat çekerler.
  • Dikkatini belirli bir noktaya vermekte güçlük çekerler.

Ayrıca bu belirtilerin hem evde hem farklı yerlerde etkin olması gerekir. Çocuğunuz evde bu belirtileri sağlıyorsa okuldaki öğretmeniyle de konuşup onaylamanız hâlinde hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği söz konusudur.

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nasıl Oluşur?

Bilinenin aksine bu sorun ailenin küçük yaşta çocuklarına davranışından dolayı oluşmaz. Bu davranışlar sadece var olan sorunun boyutunu artırmakla ya da başka sorunlara evrilmesinde etkilidir. Ancak çocuğun bu soruna sahip olmasında büyük pay genetik faktörlerdir. Bununla birlikte hamilelikte sigara ve kurşun gibi zehirli maddelere maruz kalmak da bu durumu tetikleyebilir.

Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Anne babaların en büyük sorumlulukları öncelikle iyi bir gözlemdir. Çocuklarını iyi gözlemlemeli ve okula giden çocuklarının öğretmenleriyle irtibatta kalmalıdır. Ne olursa olsun bahsedilen belirtiler söz konusuysa tanıyı kendiniz koymamalısınız. Tanı için kesinlikle uzmanlardan görüş almalısınız.

Hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği rahat bir iyileşme dönemi olan sorunlardandır. Bu nedenle aileler kesinlikle tedaviye dönük olmalıdır. Bu sorunu yaşayan çocuklara ebeveynler tarafından hiperaktif veya tembel demek asla bir çözüm yolu değildir. Uzman bir destek istiyorsanız iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.