Ergenlik dönemi, yetişkinliğe geçiş dönemi olarak bilinir. Hızlı bir gelişme ve değişmeyle birlikte kişinin kendini tanımaya başladığı dönem de yine ergenlik dönemidir. Bu dönemin erken yaşlarda yaşanmasına da erken ergenlik dönemi adı verilir.

Ergenlik Dönemi Neden Erken Olur?

Temel olarak ergenlik dönemi ne kadar erken yaşanırsa bunun sebinin bir hastalık olma ihtimali o kadar fazladır. Genel anlamda erken ergenlik dönemi sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Genetik
  • Coğrafi etkenler
  • Beslenme Biçimi
  • Çevresel Etkenler
  • Obezite

Bunlarla beraber bazı sinir hastalıkları nadir de olsa erkeklerin erken ergenlik dönemine girmeleri konusunda bir sebep olabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Adından da anlaşılacağı üzere ergenlik belirtilerinin erken yaşta görülmesi temel bir belirtidir. Bu yaşlar ise genel olarak kız çocuklarında 8, erkek çocuklarda ise 9 yaş ve altıdır. Bu dönemde erkek ve kız çocuklarında hızlı bir biçimde kemik ve kilo gelişimi görülür. Yaşıtlarına göre hızlı boy atma ve hızlı bir şekilde kilo alma görülen çocukların bu durumu uzman bir hekim tarafından araştırılmalıdır.

Ayrıca kız çocuklarında 8 yaş ve altında göğüs büyümesi ve regli görülür. Erkek çocuklarında ise 9 yaş ve altında testis büyümesi gözlemlenen erken ergenlik dönemi belirtilerindendir.

Erken Ergenlik Tedavileri Nelerdir ve Neden Tedavi Edilmelidir?

Tedavide asıl amaç çocukların hedeflenen boy ve kilosuna ulaşamaması veya aşırı bir şekilde hedefleri geçmesidir. Dolayısıyla çocukların sağlıklı bir şekilde gelişebilmeleri için erken ergenlik tedavi edilmelidir.

Bu tedavilerinin ilk adımı genelde erken ergenliğe neden olan bir hastalık varsa bu hastalığın tedavi edilmesidir. Bundan sonra hekimin önerisiyle belirli periyotlarda seanslar başlar. Bir yandan ise ilaç ile tedavi devam eder. Bu ilaçlarla hormonların gelişimi belirli bir süreliğine durdurulur. Bu sırada kemik yaşı ve kemik ölçümleri ile çocuğun gelişimi kontrol edilir.

Erken Ergenliğin Oluşturacağı Pskilojik Sorunlar

Bu dönemde hem çocuk hem de ailesi çeşitli psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilir. Başlıca iki tarafta da stres görülür. Ergenliğe erken girmiş bir çocuğun yaşıtlarıyla iletişimi de zorlaşabilir. Bununla baş etmek için mutlaka uzmanlardan destek almalısınız. Bu zamanda yaşanan iletişim problemleri gelecekte de etkisini gösterecektir. Çocuğun bulunan şartlara uyum sağlaması için psikolojik destek şarttır. Bu konuda bilgi veya randevu almak için iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.