Eşinizin depreesyona girmesi aslında aileyi de direkt olarak etkilemektedir. Çünkü bir bütünün sağlığını korumak için onun bütün parçalarını korumak gerekir. Dolayısıyla depresyondaki eşinize yardımcı olmak, ona destek olmak aslında sizin görevinizin bir parçasıdır. Öyleyse maddelerle depresyondaki eşinize nasıl yardımcı olabileceğinizi açıklayalım.

Onun İçin Zaman Ayırın

Depresyonun etkilerinden biri kişiyi değersiz hissettirmesidir. Dolayısıyla eşiniz bu dönemde anlaşılmadığı hissedebilir. Onu dinlemek için zaman ayırmalısınız. Onu anladığınızı ona hissettirmelisiniz. Ona dastek olacak konuşmalar yapmalı ve alınganlıklarını hoş görmelisiniz.

Yardımcı Olun

Eşinizin bu dönemde yaşayacaklarından biri de her işi zor görmek, önemsiz görmektir. Mümkünse işinde ve evinde yükümlü olduğu sorumlulukları hafifletmeye çalışmalısınız. Bahsettiğimiz gibi alıngan olmalarını hoş görmeli, yaşadığı zorluklara tembellik deyip geçmemelisiniz.

Etkinliklere Teşvik Edici Yaklaşın

Özellikle hafif depresyon süreçlerinde yarım saatlik bir açık hava yürüyüşü çok etkili olabilir. Eşinize kültürel ve sportif etkinlikler hakkında teşvik edici bir konuşma yapabilirsiniz. Bu etkinliklere sizin de eşlik etmeniz de çok önemlidir. Sonuç olarak sunduğunuz tekliflerde ısrarcı olmamanız da bu konuda ayrıcalıklı bir önem taşır.

Kişisel Değerlendirmeyin

Bahsettiğimiz gibi depresyondaki eşinize yardım etmeye çalışırken çok zorlanabilirsiniz. Eşinizin bu zaman aralığında alıngan olması, onun gerçekçi olmayan söylemlerde bulunmasına da neden olabilir. Sizi yanında istemediğinden bahsedebilir veya gördüğü ilgiden sıkıldığını dile getirebilir. Ancak eşinizin bu tutumunun gerçeği pek de yansıtmadığını bilmeli, ona ilgi ve zaman vermeyi ihmal etmemeniz gerekir.

Zorlamaktan Kaçının

Eşiniz bu dönemde hiçbir şey yapmak istemeyebilir. Bu durumda aksayan görevler için onu zorlamamalısınız. Çünkü bu durumda her şeyi aslında daha zorlaştırmımş, eşinizin daha değersiz hissetmesini sağlamış olursunuz. Ona yardımcı olmaya çalışmanız bu dönemde oldukça önemlidir. Fakat eşinizin ruh hali gereği ona yardım etmek için onun talimatlarını birebir uygulamak yararlı olmayabilir.

Kendinizi İhmal Etmeyin

Eşinizin daha sağlıklı olmasını istiyorsunuz değil mi? Bu konuda ona yardımcı olmak için sizin sağlınızı korumanız da büyük önem arz eder. Dolayısıyla eşinize yardım ederken enerjinizi ve sağlığınızı olabildiğince yukarıda tutmanız gerekir.

Profesyonel Destek İçin Teşvik Edin

Depresyondaki eşinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız bunun için yapacağınız en iyi şey profesyonel bir yardım almasını sağlamaktır. Eşinizi bu konuda teşvik edebilirsiniz. Ayrıca doktorun bilmesi gereken bilgileri doktora iletip de tedavi sürecinin daha sağlıklı ilerlemesini sağlayabilirsiniz.