Çocuklarla oyun oynamak sadece eğlenceli bir aktivite olarak bakılmamalıdır. Aynı zamanda çocukların gelişimi için de büyük öneme sahiptir. Bu oyunlar, çocukların hayal gücünü keşfetmesi ve insanlarla ilişki kurup sürdürmesi ve yeni beceriler edinmesi için çok önemlidir.

Bu oyunlarda çocuklar için en iyi oyun arkadaşı ebeveynlerdir. Doğumdan itibaren, çocuklarla ebeveynler arasındaki her etkileşimi çocuklar oyunlaştırmayı bilir. Bu oyunlar çocuğun hem eğlendiği hem öğrendiği aktivitelerdir.

Bu konuda ebeveyn olarak sizin de çocuklarınıza destek olabileceğiniz bazı ipuçlarını sizler için paylaşıyoruz.

Çocuğunuzun Yeni Yollar Keşfetmesine İzin Verin

Çocuğunuza bir oyuncak veya bir aktivite verin ve onun ne yaptığını izleyin. Çocuğunuz hayal gücüyle farklı yollar keşfedebilir. Çocuğunuzun yeni bir yol keşfetmesine izin verin. Bu, çocuğunuzun kendine verdiği değeri de olumlu yönde etkileyecektir.

Acele Etmeyin

Çocuğunuza yeni bir oyun öğretmek sizi heyecanlıran bir deneyim olabilir. Ancak unutmayın ki önemli olan çocuğunuzun vereceği tepkidir. İlk olarak siz başlayıp bir yol gösterebilirsiniz. Bilhassa çocuğuzu cesaretlendirmeniz önemlidir. Ona vereceğiniz destek ile çocuğunuz yeni beceriler öğrenmeye daha motive olur.

Çocuğunuzu Anlayın

Çocuğunuz bir oyundan sıkıldığında veya oyuna dâhil olmanızı isteyip istemediğinde bunu direkt olarak söyleyemeyebilir, söylemeyebilir. Ancak onun ifadelerinden ve katılımlarından bunu ebeveyn olarak sizin anlamanız gerekir.

Nerede Oynadığınıza Dikkat Edin

Bir oyunun içeriği kadar nerede olduğu da önemlidir. Oynadığınız oyuna göre nerede olduğunuza dikkat etmelisiniz. Eğer yakalambaç gibi bir oyun oynuyorsanız, çocuğun takılıp düşmeyeceği bir yerde olduğunuza emin olmalısınız. Veya dikkat gerektiren bir oyun için fazla dikkat dağıtıcı bir alanda olmanız uygun olmayacaktır.

Çocuğunuzla Tekrarlar Yapmaktan Çekinmeyin

Çocuğunuz bir oyunda ustalaşmak için tekrar yapmaya ihtiyaç duyabilir. Bu doğrultuda bir oyuncakla tekrar tekrar oynadığında o oyuncağı saklamak yerine ona yardımcı olmaya devam edebilirsiniz. Nihayet çocuğunuz tek başına o oyunda ustalaştığında, kendini yeni beceriler öğrenmek için hazır hissetmekle beraber daha özgüvenli hissedecektir.

Çocuğunuzun Tepkilerini Kontrol Edin

Çocuğunuza yeni bir oyuncak aldığınızda çocuğunuzun nasıl tepkiler verdiğini kontrol edin. İyi bir oyun arkadaşı olmak istiyorsanız doğru oyunları oynamak gayet geçerli bir yöntemdir.

Son olarak mızıkçılık yapmayın 🙂