Tuvalet eğitimi çocuk döneminde verilmesi gereken eğitimlerden biridir. Ancak bu eğitimin verildiği zaman ve nasıl verildiği çok önemlidir. Çünkü çocuk yaşta verilen kötü bir tuvalet eğitimi bireyin psikolojisi için de olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarına tuvalet eğitimi verirken bilinçli olması gerekmektedir.

Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlamalıdır?

Çocuğa tuvalet eğitimi ne zaman verilmelidir? Bu soruyu soruyorsanız bazı kriterleri göz önüne alarak doğru zamanı anlayabilirsiniz. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • 18-36 aylık arasındaki dönemler,
  • Çocuğunuzun idrarını tek seferde yapıyor olması,
  • Bez kullanıyorsa, bezinin 2 saat kuru kalıyor olması,
  • Çocuğunuz belirli bir süre sıkılmadan durabiliyor olması,
  • Tuvaletini beze yaptıktan sonra bundan rahatsızlık duyuyor olması,
  • Tuvalet eğitimine karşı olumlu bir tutuma sahip olması çocuğunuza bu eğitimi vermeniz gereken zamanı işaret eder.

Çocuğunuza bu eğitimi verirken bazı konularda hazır olmasına da bakmalısınız. Kas becerilerinin belirli bir düzeyde gelişmiş olması ve kendi kendine giysilerini giyebiliyor olması bu konuda size avantajlar sağlar.

Çocuğa Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilmelidir?

Öncelikle çocuğu bu eğitime yavaşça hazırlamak gerekir. Bu hazırlık içinde; çocuğa sözel bir şekilde bu eğitimden bahsetmek, çiş ve kaka kelimelerini kullanmak ve alt değiştirme sürecinden sonra çocuğun da ellerini yıkamak yer alır.

Çocuğun tuvalete ilk geçişi ise lazımlık ile sağlanır. Lazımlığı gerekirse bir oyuncakla nasıl kullanılması gerektiğini çocuğa anlatmak gerekir. Daha sonra lazımlığı çocuğun ulaşabileceği bir yerde tutmak önemlidir. Devamında ise çocuğun lazımlığa oturmasını teşvik etmek gerekir.Özellikle yemekten sonra bir süre lazımlığa oturması daha iyi olacaktır. Bu teşvikte çocuğa bazı küçük hediyeler de verilebilir.

Çocukların lazımlığı düzenli şekilde kullanmasından itibaren normal tuvalet kullanma eğitime geçilebilir. Bu geçişin çok sert bir şekilde olmamasına dikkat ediniz. Çocuklar bazen büyüklerin kullandığı tuvaletten korkup çekinebilir. Bu durumda ısrarlarınız olumlu bir sonuca yol açmayacaktır. Tuvalet eğitiminin zamanla oluşan bir alışkanlık olduğunu unutmayınız.

Çocuğuma Tuvalet Eğitimi Veriyorum ama Yine de Yatağını Islatıyor!

Evet, bu cümleyi kurmanız işten bile değil. O zaman geçelim anne ve babaları en çok düşündüren konu olan çocuğun gece oluşan tuvalet ihtiyacına. Çocuklar gece çişi gelmesi hâlinde hemen uyanamaz ve alt ıslatmaya yakın bir zamanda tepki verebilirler. Bunun içinse lazımlığın gece çocuğa yakın bir yerde tutulması gerekir.

Unutmayın çocuğa vereceğiniz her eğitimde olduğu gibi kararlı ve istikrarlı olmalısınız.