Küçük yaşlarda kardeş sahibi olan çocuklarda davranış bozukluğu oluşturabilen bir duygudur, kardeş kıskançlığı. Kıskançlığın basit bir duygu olmasının yanı sıra kişiyi olumsuz etkileyebilmektedir. Sevilen bir kişinin veya bir nesnenin başkasıyla paylaşılmak istenmemesinin bir sonucu olan kıskançlığın, en fazla görülen türü çok çocuklu ailelerdeki kardeş kıskançlığıdır.

Bahsettiğimiz gibi çok doğal bir duygu olmasının yanı sıra kıskançlığı tehlikeli kılan tarafı ne düzeyde olduğuyla ilgilidir. Küçük kıskançlıklar bir sorun teşkil etmemekle birlikte yadırganacak da bir durum oluşturmaz. Ancak çocuklarda görülen kardeş kıskançlığı, çocuğun kendisini değersiz hissetmesine kadar ilerleyebilir.

Kardeşi Olan Büyük Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Kardeş kıskançlığının çoğunluğu yeni kardeş sahibi olan büyük çocuğun beslediği kıskançlıktır. Bu nedenle kardeşi doğduktan sonra büyük çocuğunuza nasıl davranmanız oldukça önemlidir. Bu davranışları şu şekilde sıralayabiliriz:

Büyük Çocuğun Duygularını Baskılamayın

Çocuğunuza katılmadığı duyguları onun duygularıymış gibi sunmamanız gerekir. “Kardeşinin uyanmasını istemezsin” gibi bir ifade yerine “kardeşin uyurken sessiz kalmanın zor olduğunu biliyorum” şeklinde çocuğunuzun gerçek duygularını tanımlamalısınız.

Sorumlu Olarak Küçük Kardeşi Göstermeyin

Büyük kardeşin isteklerini yerine getiremediğiniz durumlarda “Üzgünüm, şu anda kardeşinin başka bir şeye ihtiyacı var” şeklinde bir tavır sergilerseniz büyük çocuk sürekli kardeşini sorumlu tutacaktır. Böyle durumlarda başka sebepler sunarak çocuğunuzun kardeşiyle ilgili problemleri olmasını engelleyebilirsiniz.

Çocuğunuzun Kardeşini Kontrollü Sevmesini Sağlayın

Küçük çocuklarda şiddet algısı tam gelişmediği için kardeşini severken kaba davranabilir. Böyle durumlarda onu sert bir dille uyarmaktansa sizin kontrolünüzle hareket etmesini sağlayabilirsiniz. Veya odak noktasını dağıtıp onu kardeşinden uzaklaştırabilirsiniz.

Çocuğunuza Özel Olarak Vakit Ayırmaya Çalışın

Çocuğunuzla sevgi bağlarınız ne kadar sağlam olursa o kadar iyidir. Çocuk evde sevildiğini bilir ve kardeşiyle bir rekabet içinde olmaktan çıkar.

Kardeş Bağlarını Güçlendirin

Kardeş bağları, kardeş kıskançlığından her zaman bir adım öndedir. Siz bu bağlar için ne kadar olumlu etken sergilerseniz bu kıskançlığı da oldukça azaltabilirsiniz. Bunun için kardeşlerin arasındaki özel ve güzel anları abartabilirsiniz. Kardeşine karşı büyük çocuğun iyi bir abi veya abla olmasını nitelendiren sözler söyleyebilirsiniz. Küçük kardeşe bir hediye aldığınızda bu hedeyeyi abisinin veya ablasının vermesini sağlayabilirsiniz.

Ve ne olursa olsun çocuklarınızın her birine eşit derecede sevginizi vermeyi ihmal etmeyin.