Bazı çocuklara özgüven aşılamak gerekir. Çünkü özgüvensiz veya çekingen tavırlar sergileyebilirler. Hemen hemen her çocuk bazı durumlarda kendini bazı durumlardan sakınmak için çekingenlik gösterebilir. Yabancılarla konuşmak istemeyen bir çocuğun ailesinin arkasına saklanması, buna verilebilecek en iyi örneklerden birisidir. Aynı şekilde özgüvensiz bir çocuk okul çağında öğretmeninin sorduğu sorulara yanıt vermeye de çekinecektir.
Her çocuğun farklı olduğunu unutmadan, şimdi çocuklara özgüven aşılamanın bazı yollarını inceleyelim.

Etiketlerden Kaçının

Çocuğunuzun utangaç olduğunu düşünüyorsunuz onu bu konuda yargılamaktan uzak durmalısınız. Çocuğunuza sürekli utangaç, çekingen vb. sıfatlarla seslenirseniz, söylemleriniz bir etiket olarak yapışır. Ve öyle olmasa bile artık öyle olmaya başlar.

Bu konuda yapmanız gerekenlerden biri olumlu söylemlerle çocuğunuzu desteklemektir. Bu cümlelere örnek olarak; konuşmadan önce dinlemeyi sever, düşünerek konuşmayı tercih eder gibi söylemlerdir. Ayrıca çocuğunuzla empati kurarak yaklaştığınızda “kalabalık olduğunu biliyorum, istersen önce çevreyi beraber tanıyalım” gibi söylemler de çocuğunuzun kendini daha rahat hissetmesini sağlar.

Reddetmeyin, Normalleştirin

Çocuğunuza “senin yaşındaki çocuklar utanmaz” gibi söylemlerle duygu ve düşüncelerini reddederek yaklaşmayın. Aksine onun duygularının normal olduğunu gösterin. Örneğin benzer bir durumu yaşadığınızı çocuğunuzla paylaşın.

Örnek Olun

Çocukların izleyerek öğrendiğini unutmayın. Çocuğunuzun yanında tanımadığınız birine sıcakkanlı yaklaşımınız çocuğunuz tarafından da karşılık bulacaktır. Aynı şekilde arkadaşlarınızı taktir ettiğinizde veya övgü dolu sözlerde bulunduğunuzda çocuğunuz da bu davranışları hayatına uygulayacaktır.

Endişelerinizi Saklayın ve Çok Fazla Müdahalede Bulunmayın

Çocuğunuzun özgüvensiz hareketlerinden dolayı endişe duyuyor olabilirsiniz.Ancak bu tutumunuzu çocuğunuzun fark etmemesini sağlayın. Aksine ona güvendiğinizi ve inandığınızı ona gösterin. Bazı şeyleri de kendinin deneyimlemesine müsaade edin.

Ödüllendirin, Sevginizi Gösterin

Ona yaptığı eylemler sonucunda detay belirterek övgülerde bulunun. Bu şekilde çocuğunuzun başarı duygusunu güçlendirin. Ayrıca çocuğunuzla sevgi dolu sözlerle konuşun. Ona onun sevildiğini tekrar tekrar gösterin. Bir çocuğun özgüveni için ebeveynlerinden alacağı destek çok önemlidir.

Çocuğunuz eskiden sosyal ve özgüveni yerindeyken birden sessizleşmeye başladıysa, bu konuda profesyonel bir destek almanızı öneririz. Başta belirttiğimiz gibi her çocuk özeldir, ona özel olduğunu hissettirin.