Çocuk gelişiminden  söz edilince o kadar çok anne-çocuk ya da babayla beraber anne ve çocuk ilişkisi ele alındı ki babalar da kendini bu durumdan soyutlamaya başladılar. Ancak toplumların modernleşmesiyle birlikte babaların da sorumlulukları değişti. Bununla birlikte baba-çocuk ilişkisi de daha fazla ele alınmaya başladı. Peki babaların çocuk gelişiminde etkisi nedir?

Baban Kızar Değil, Baba Sever

Babanın sadece çocuğa oyuncak alan ve çocuğu korkutmaya yarayan bir otoriter görmekten vazgeçmek gerekir. Baba, anneye gerçekten eş ve yardımcı olup aileyi mutlu kılan bireydir. Özellikle belli yaşlarda bir idol ve kahraman olarak çocuğun parıldayan gözlerle baktığı güvenli bir figürdür.

Sadece Oyun Arkadaşı Değil

Babalar uzun süre boyunca ailede çalışan kişi olma görevini tek başına üstlenmiştir. Ancak modern toplumda annelerin de çalışmasıyla bu ayrım kalmamıştır. Dolayısıyla iş dönüşü 15 dakika oyun arkadaşlığı ile babalık görevi tamamlanmış olmuyor. Babaların çocuklarla daha yakın ilişkiler kurması beklenir. Bu durum çocuklar için de çok önemlidir.

Baba Olmak, Babaİçin de Önemlidir

Baba demek; çocuğun fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimi demektir. Çocuk gelişimindeki etkisini bilen baba, bu konuda daha da motive olur. Bu konuda aldığı sorumlulğu fark eden baba, kendini de tamamlamış hisseder.

Çocuğunun hayatında önemli bir figür olduğunu gören baba, kendi hayatında da daha emin adımlar atmaya başlar. Toplumun verdiği baba rolünü başarıyla yerine getirmenin verdiği özgüven, kendine ve ailesine de olumlu şekilde yansır. Çocuğunun bir gülümsemesine neden olmak, baba için bu nedenle çok önemlidir.

Baba, Bütünün Bir Parçasıdır

Babanın çocukla ilişkisini ele alırken de babanın bir bütünün parçası olduğunu unutmamak gerekir. Annesiyle sıkı bağ kuran çocuklar, babaya karşı mesafe koyabilir. Ya da annesi tarafından terk edilen çocuk, babasına karşı da aynı korkuyu besleyebilir. İşte bu yüzden bir aileyi ele alırken anne-baba-çocuk ilişkisini göz önüne almak gerekir.

Profesyonel Destek Alın

Baba olma psikolojisine hazır olmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Çocuklarıyla yeteri kadar bağ kuramayan babalar psikolojik destek almalıdır.Veya anne ve baba arasındaki ilişkinin çocuğa kötü yansıdığını düşünen çiftler psikolojik destek için bizimle iletişim kurabilirler.