Aşk acısı ve dolasıyla aşk; filmlere, kitaplara, şarkılara, şiirlere, heykellere, resimlere ve daha birçok sanat eserine konu olmuş yoğun bir duygudur. Aşk başladığında nasıl sonsuz bir mutluluk ve huzur duygusunu uyandırıyorsa bitişi de aynı yoğunlukta olumsuz duygulara neden olur. Buna bağlı olarak da aşk acısı psikolojisi ile karşılaşırız.

Daha önce bahsettiğimiz yas süreci psikolojisi yazımızdan da bildiğiniz üzere güzel şeylerin son bulması hâlinde aşırı tepkiler de verebiliyoruz. Bu yazımızın girişinde de gördüğünüz üzere bu denli dışa vurucu bir tavırla özdeşleşen aşk da elbette bittiğinde olağandışı bir tepki vermek normal görülebiliyor ancak bu acının ve olumsuz duyguların sürekli olması gündelik yaşantımıza devam edemememiz anlamına geliyor. Ve daha birçok sıkıntıyı barındıran bu süreci elbette ki aşmalıyız. Peki, bunun için ne yapabiliriz?

Aşk Acısı Nasıl Geçer?

Neden Böyle Olduk?

Her sorunu çözmek için olduğu gibi bu sorunu da çözmek için önce kaynağını bulmamız gerekir. Buna bağlı olarak karşılaşabileceğimiz bazı yanıtlar; sadakatsizlik, karşılık alamamak, aldatma ve buna benzer olacaktır.

Hayatımda Ne Değişti?

Diğer bir konu az önce de bahsettiğimiz gibi bu aşk acısı psikolojisi ile hayatımızın ne kadar değiştiğidir. Yani, aşk acısı yaşamadan önceki ve sonraki gündelik yaşantımıza göz atmamız gerekir. Buna bağlı olarak yaptığımız işlerin veriminin düşüp düşmediğini kontrol etmeliyiz. Bu durumdaki davranışlarımızdan şikayetçiysek bu davranışları değiştirmeye çalışmalıyız. Davranış olarak ele almamızın sebebi ise yaşadığımız bu duygunun gayet doğal olduğunu bilip kabullenmemiz gerektiğindendir. Bu duyguyu yok saymak daha büyük bir probleme de yol açabilir.

Ne Yapsam?

“Aşk acısından ölüyorum” gibi söylemlerden uzak durmalıyız. Sonuçta fizyolojik olarak bu imkânsızdır. Ancak bu yoğun duyguyu bir sanatla veya bir kâğıtla dışa vurabilirsiniz.

Ayrılık Tek Çare mi?

İyi bir iletişim, gerçeği ortaya çıkarmakta oldukça etkilidir. Böyle bir durumda da karşı tarafı suçlu bulmak veya direkt suçlamak basit olandır. Ancak “sen şöyle şöyle yaptın” demek yerine “ben böyle hissettim” demek daha sağlıklı bir iletişim kurmamızı sağlar. Bu iletişim sonucunda ayrılmak ve ilişkiye devam etmek eksileriyle ve artılarıyla düşünülüp karar alınması gereken noktalardır.

Terapi

Yaşadığımız bu durumu atlatmak için güçlü bir psikolojimiz olması gerekir. Dolayısıyla psikolojik destek almak da isteyebiliriz. Mefa Psikloji ile birlikte bunu başarabiliriz.