Aldatma psikolojisi tek bir nedenden oluşan basit bir olay değildir. Neden aldattığı sorulunca insanların farklı cevaplar verdiği rahatça gözlemlenebilir. Bunlardan en sık karşılaşılan örnekleri şunlardır:

  • Aşk bitti aldattım.
  • Cinsel hayatımız yoktu aldattım.
  • Yeni bir heyecan aradım.
  • Zaaflarım karşısında yenik düştüm.

Bir ilişkiyi var eden çoğunlukla duygulardır. İlişkinin devamında ise ilişkinin aynı kalmayacağını kabul etmek ve buna hazırlıklı olmak gerekir. Duygular zaman geçtikçe artıp azalabilir veya başka bir duyguya evrilebilir. Bu durumda ilişkiyi devam ettiren asıl olgunun bu duyguları olumlu yönde geliştirmek olduğunu söyleyebiliriz.

Neden Aldatılır?

Aldatma psikolojisinin oluşumundaki temel nedenin boşlukları doldurmak olduğunu söyleyebiliriz. Kişinin içindeki boşlukları doldurma arzusu onun aldatmasına neden olur. Bu boşluk fiziksel bir boşluk olabileceği gibi duygusal da olabilir.

Aldatma konusunda sadakatsizlik de ön plandadır. Bunun sebebi ise ilişki içindeki sorumluluklardır. Eşlerin birbirinden mükemmel olmalarını beklemek bazı eksikliklere neden olacaktır. Karşı tarafa yüklenilen sorumluluk artıkça karşı tarafın eksikleri de artar. Bunun sonucunda ise sadakatsizlik oluşur.

Hiçbir şeyin birden oluşamayacağı gibi aldatma da birden oluşmaz. Aldatmadan önce bazı sinyaller oluşur. Aslında bu sinyallerin farkında olup profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Aldatılma Psikolojisi

Sevdiğiniz ve değer verdiğiniz biri tarafından aldatılmak kişide büyük travmalar oluşturabilir. Bu olay sonucunda mağdur olan eşin çevresine ve kendisine bakış açısı değişir. Kendisinden mükemmel ve kusursuz olmasını bekleyen eşi tarafından aldatılan eş de kendi kusurlarına yoğunlaşır. Kendini eksik ve değersiz hissetmeye başlar.

Aldatma sonrası ilişkide bir dönüm noktası yaşanabilir. Eşler birbirine ikinci bir şans verip ilişkilerindeki problemleri çözmek isteyebilirler. Birbirilerine karşı beklentilerini ve yükledikleri sorumlulukları tekrar değerlendirebilirler. Veya birbirlerine uygun olmadıklarına karar verip ilişkilerini bitirme kararı alabilirler.

Aldatma Psikolojisi İçin Bireysel Terapi mi Çift Terapisi mi Uygun?

Sadakatsizlik, doğrudan bir ilişki problemidir. Eğer ilişkiye devam etme kararı aldıysanız ve bu problemle yüzleşip aşabileceğinize inandıysanız çift olarak destek almanız gerekir. Bununla beraber bazı travmaların boyutu kişiye göre değişebileceğinden bireysel destek almak da önemlidir.

Bireysel olarak aldığınız destek, aldatmanın veya aldatılmanın kişide yarattığı büyük travmaları atlatması konusunda oldukça etkilidir.