Aile psikolojisi, sosyologlar, psikoterapistler ve psikologlar tarafından yürütülen araştırmaları barındırır. Temel anlamda bir kişinin ailede nasıl geliştiğini, aile içerisindeki ilişkilerin psikolojik yönlerini, aile arasındaki tartışma ve çatışmaları akabinde de bu tür sorunların nasıl çözüleceğini incelemeyi amaçlayan bir psikoloji dalıdır.

Bu şekilde sağlıklı bir aile portresi çizmek için nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini aile içindeki ilişkiyi inceleyip edinilen verilerle çözüme ulaştırmayı amaçlar.

İdeal Aile Nasıl Olmalıdır?

İdeal aile olmak için olmazsa olmazlar; saygı, hoşgörü, ilgi ve paylaşımdır. Bu tanımı biraz açmak gerekirse evdeki rol dağılımı kişiler üzerinden değil işler üzerinden olmalıdır. Yani rol dağılımı ortak olmalıdır. Ebeveynler arasındaki yetkiler de ortak olmalıdır. Ebeveynlerin ortak konularda ortak söz hakkının olması da bu anlamda önemlidir. Bununla birlikte kurallara sonuna kadar bağlı olunması gerekir. İdeal ailede bireyler arasında birbirinin hak ve hukuklarına saygı duyulması gerekir. Çocukları ve evdeki diğer bireylerle her yönden yakından ilgili olmalılar. Karşılıklı anlayış ve hoşgörüyü benimsemiş olmalılar. Bireylerin birbirinin yanında huzurlu hissettiği aile, ideal ailedir.

Sorunlu Aile Tipleri

İdeal ailenin yanında toplumumuzda oldukça yaygın olan ve içinde sorunlar barındıran veya barındırabilecek aile tipleri de vardır. Aşağıdaki aile tiplerinde sorunlu bir aile izlenimi vardır.

  1. Babanın çalıştığı ve annenin ev hakkında tek söz sahibi olduğu aile tipidir. Baba çocuklara karşı mesafelidir. Aile içindeki kuralları anne koyar ve çocuklarla da anne ilgilenir.
  2. Deneyimsiz anne-babadan oluşan aile tipidir. Genç yaşta evlenip çocuk yaparlar veya istemeyerek çocuk yaptıktan sonra çocuk konusunda anlaşamaz ve kendi içinde sürekli çatışma yaşarlar.
  3. Anne-baba sürekli işle meşgul olur ve küçük çocuklar büyük anne-babaya veya dadıya emanet edilir, çocuk büyükse de kendi hâline bırakılır. Bu ailede çocuktan sürekli disiplin beklenir.
  4. Tamamen geleneklere bağlıdırlar. Çocuklara ise nasıl davranılması gerektiği hakkında yeterli bilgiye sahip değillerdir.
  5. Kırsaldan kentlere göç eden aile tipleridir. Bu göç sonucunda sosyal, ekonomik ve uyum konusunda problemler yaşarlar.

Aile psikolojisi her birey için önemlidir. Bu nedenle bu konularda destek almaktan çekinmeyiniz. Detaylı bilgi için İletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.