Klinik psikolog Zeynep Arslan lisans ve yüksek lisans eğitimini Uluslarası Saraybosna Üniversitesinde tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü. Bosna Hersek’te bulunduğu yıllarda yurtdışında yaşayan 0-6 yaş grubu Türk çocukların yaşadıkları sosyal çevreye uyumları ile ilgili çalışmalar yaptı. Bunun yanında alanıyla ilgili uluslararası eğitim ve kongrelere katıldı. Türkiye’ye döndükten hemen sonra çocuk, ergen ve yetişkinlere uygulamak üzere terapi eğitimleri almaya devam etti.

Ergen ve yetişkinlerde uygulamak üzere Prof. Dr. Hakan Türkçapar’dan Bilişsel Davranışçı Terapi, Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden EMDR, Dulwich Centre’den Narrative terapi eğitimleri aldı.

Çocuklarda görülen bağlanma zorlukları, ilişkisel çatışmalar, içe dönüklük, yoğun kaygı ve korku, dürtüsel davranışlar, travma sonrası stres bozukluğu, öfke kontrolü, duygusal regülasyon problemlerin tedavisinde Theraplay Institute’den aldığı Theraplay oyun terapi ekolünü kullanmaktadır. Çocukların zihinsel, fiziksel ve ruhsal gelişim taramaları için Denver II Gelişim Tarama Envanteri, WISC-R Zeka Testi, ve diğer Objektif ve Projektif Testleri uygulamaktadır.

Şu anda travma mağduru mülteci bireylerin psikososyal destek aldığı bir sivil toplum kuruluşunda aynı zamanda MEFA Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nde çocuk, ergen ve yetişkinlerle çalışmaktadır.